Türkçe İngilizce

Blog

Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir?

Kıdem tazminatı, işçinin çalıştığı süre boyunca edindiği kıdemle kazandığı bir tazminat türüdür ve kendi kusuru olmadan işten çıkarılması durumunda mağdur olmamaları için bu tazminatı alırlar.  4857 sayılı İş Kanunu’na göre işçi olmak En az bir yıldır aynı iş yerinde kesintisiz bir şekilde çalışıyor olmak İş sözleşmesinin ya işçinin haklı nedenleri ya da işverenin haksız nedeniyle feshedilmesi İşçinin hayatını kaybetmesi Erkek işçinin askerlik kadın işçinin evlilik nedeniyle işten ayrılması Emeklilik

Devamı

Fazla Çalışma Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Fazla mesai ücreti, çalışana normal çalışma saatlerinin dışında her bir saat için normal çalışma ücretinin %50 yükseltilmesiyle gerçekleşir.  Örneğin; aylık ücretiniz 4.000 TL ise bu ücret 225 saate bölünür. Burada bulunan saatlik ücretin 17.77 TL olduğunu görüyoruz. Fazla çalışmayı hesaplamak için bu ücretin %50 fazlasını bulmak gerekir 17.77*1,5 = 26.66 bu bizim fazla mesai ücretinizdir. Eğer izlenen ayda toplamda 8 saat fazla mesai yaptıysanız 26.66 * 8 = 213,33 TL'lik mesai ödemesi almanız gerekir. 

Devamı

Marka Hakkına Tecavüz Davaları

Marka tescil, kendi emeklerinizle oluşturduğunuz markanın güvence altına alınmasını kapsayan bir süreçtir. Tescil edilen markanın kullanım hakkı yalnızca marka hakkı sahibine aittir. Bu durumun dışında markanın kullanılmaya çalışılması durumuna marka hakkına tecavüz denir.  Eğer markanız ile aynı işaret kullanılıyorsa Markanızın aynısı ya da çok benzeri ile taklit ediliyorsanız bu durumlarda marka hakkına tecavüzden tazminat ve ceza davaları açabilirsiniz. 

Devamı

Ayıplı Mal İade Süresi

Ayıplı mal, tüketiciye teslim edilirken sözleşmede yer alan şartlara uymayan, örneğe uygun olmayan maldır. Ayıplı mal, kullanım amacını karşılamaz, satıcının belirttiği şartları karşılamaz, tüketicinin beklentisini karşılamayan ürünlerdir.  Ayıplı bir mal aldığımızı fark ettiğimizde yasal olarak iade etme hakkına sahibiz. Bu hakkımız malı alırken imzalanan sözleşmede belirtilmemişse eğer iki yıllık süre içinde iade edilebilir. 

Devamı
Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım